Sezer Koyun

SEZER KOYUN (04 Mart 1975; Hatay)

Stratejik Yönetim Danışmanı, Uluslararası Finans Danışmanı, İnsan Kaynakları Uzmanı
CRATonE Danışmanlık Kurucusu


Yönetim ve Uluslararası Finans Danışmanlığı ile ilgili ihtiyaç duyduğunuz tüm konularda aşağıdaki iletişim bilgilerinden bana ulaşabilirsiniz.

Email: sezerkoyun@cratone.com

Telefon:+90 (216) 266 33 73

Cep: +90 532 671 5822

Ankara Atatürk Anadolu Lisesi sonrasında, 1997 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Sezer Koyun, bir yıllık bir Maliye yüksek lisansı eğitiminden sonra, özel sektörde Securitas, Commercial Union ve HSBC gibi cok uluslu banka ve şirketlerde edindiği tecrübelerinin ardından, dünyanın en büyük lobi kuruluşu olan Amerikan Ticaret Odası’nın Türkiye Ofisi’nin kuruluş aşamasından itibaren yaklaşık yedi yıl boyunca hizmet vermiştir. Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticari işbirliği ve ilişkilerinin gelişmesine yönelik gerek kamu gerekse özel sektör temsilcileri ile ortak projelerde ve lobicilik faaliyetlerinde İcracı Direktör ünvanı ile görev almıştır.

2005 yılında, Türkiye’de operasyonu bulunan Amerikan Şirketleri’nin üst düzey yöneticilerinin katılımları ile Türkiye’de ilk kez yapılan ve hala her yıl tekrarlanmakta olup kamuoyu ve Türk Hükümeti ile paylaşılan “Türkiye’deki İş ve Yatırım İklimi” Projesi’ni, Businessweek Türkiye sponsorluğunda tamamlamıştır.

Konusunda uzmanların bulunduğu farklı çalışma grupları ile birlikte, iş dünyasında “Hukukun Üstünlüğü”, “Fikri Mülkiyet Hakları”, “Yabancıların Çalışma İzinleri”, “Türkiye’deki Sağlık Hizmetleri ve Çalışan Paketleri” gibi kamuoyu ile de paylaşılan raporlar yanında pek çok sektörel bilgi analiz ve raporlarına imza atmıştır.

Ekibi ile birlikte, Medya İlişkileri hizmetleri de dahil olmak üzere A’dan Z’ye tüm organizasyonunu yarattığı 500’e yakın Uluslararası Konferans, Gala yanında farklı konsept ve büyüklüklerdeki toplantıyı başarı ile organize etmiştir. 2006 yılında Beyaz Saray’da ve 2007 yılında Avrupa Birliği Parlemento’sunda gerçekleştirilen toplantılarda temsilci olarak bulunmuştur. Yine 2007 yılında Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Gala gecesinde teşekkür plaketi almış; 2011 yılına kadar, Bakanlık seviyesinin yanında Türk ve Amerikan hükümet temsilcilerinin ağırlandığı pek çok toplantının yönetimlerini gerçekleştirmiştir. Ayrıca özellikle Azerbaycan, K.K.T.C. ve ABD’de gerçekleştirilen Türk İş Dünyası Ticari Heyet Toplantılarını planlamış, Washington’da Türkiye’yi tanıtan ve Türkiye’ye yatırım şartlarını anlatan sunumlar yapmıştır. Pek çok Platform ve Konferansta Moderator ve konuşmacı olarak yer almıştıır.

Sektörel alanda lider firmaların destekleri pek çok sosyal sorumluluk projesine imza atmıştır. 0-21 yaş grubu çocukların dijital dünyada bağımlılık konusunda bilinçlendirilmelerini amaçlayan bağımlılık karşıtı www.yokyaw.org sitesinin hazırlanması ve Gap Gelişim Merkezleri projesinin ilk adımlarında savunuculuk çalışmaları dikkat çeken projelerdendir.

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi BÜYEM bünyesinde katıldığı İnsan Kaynakları Uzmanlık Eğitimi bitirme projesi dahilinde Türkiye’de ilk kez CHO (Chief Happiness Officer – Mutluluk Kurulu Başkanı) kavramının Türkiye’de yer bulması, kullanılması ve uygulanması için ilk çalışmaları başlatmış ve fikir babası olmuştur.

Halen Yönetim Kurulu Üyesi olduğu International PPP Platformu çalışmalarında yer almış ve Kamu Özel sektör İşbirliği konusunda özellikle Belediyelere eğitimler vermiştir. CU bünyesinde çalıştığı dönemde de Türkiye’de satış rekorunu kırarak, akabinde çalıştığı firmalarda “Satış”, “Zaman Yönetimi”, “Stres Yönetimi”, “Koçluk Becerileri”, “Liderlik” ve “İletişim Becerileri” konularında pek çok eğitim vermiştir.

2010 – 2015 yılları arasında, kökleri 1914 yılına dayanan ve 101 yıllık tecrübesini Türkiye’de 18 yıldır paylaşıp, özellikle Raylı Sistem Projelerinde Kontrollük ve Müşavirlik hizmetleri sunmakta olan Kaiser Mühendislik ve Müşavirlik A.Ş.‘nin Ortadoğu, Kafkaslar ve Türkiye’den sorumlu İcracı Başkan Yardımcısı olarak hizmet vermiş ve şirketin bölgelerdeki altyapı projelerini yönetmiştir.

2016 yılında üyesi olduğu, ICMCI [the International Counsel of Management Consultant Institutes, www.icmci.org]’ın Türkiye’de akredite ettiği tek mesleki örgüt olan Yönetim Danışmanları Derneği bünyesinde Yönetim Kurulu Genel Sekreteri olarak seçilmiş olup, Akademik Çalışmalar, Uluslararası İlişkiler ve Stratejik İletişim alanında Türkiye’de Yönetim Danışmanlığı mesleğine katkı vermek üzere gönüllü çalışmalara destek vermektedir. Ayrıca SEDEFED (Sektörel Dernekler Federasyonu) bünyesinde Denetleme Kurulu Üyesidir.

Yurdışında aldığı 2 adet mini-Mba ve sertifikalı mesleki eğitimlerden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Yenilenebilir Enerji konusunda mini-MBA – Green Power Academy, San Francisco, CA, ABD
 • İşletme konusunda mini- MBA– Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Mali Tablolar Semineri – Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Proje Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi – Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Finans ve Muhasebenin Temel İlkeleri – American Management Association, San Francisco, CA, USA
 • Finanscı olmayan Yöneticiler için Finans Eğitimi – Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Yönetici Liderliğin Geliştirilmesi – Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Amerikan Yönetim Birliği (AMA), San Francisco, CA, ABD
 • Tembel Olabilmek – Amerikan Ticaret Odasının Avrupa Konseyi (AmChamEU), Brüksel, BELÇİKA
 • Kadınlar için İş Dünyasında İletişim Becerileri – Ulusal Seminerler Grubu, San Francisco, CA, ABD
 • Kolay & Eğlenceli İngilizce İş Yazışma Teknikleri Eğitimi – Yetenek Geliştirme Seminerler Grubu, San Francisco, CA, ABD

Halihazırda 2015 başından bu yana yazarlık yaptığı www.reelpiyasalar.com ekonomi portalı yanında, 2015 yılı itibari ile www.ekonomidunya.com portalında da sektörel ve uzmanlığına dayalı köşe yazılarını paylaşmaktadır. Bilgi paylaşım amaçlı bir başka platform olan www.iktisadi.org portalında da ayrıca yazar kadrosunda olup düzenli paylaşımda bulunmaktadır.

Profesyonel çalışmalarına ek olarak, İsrail, Kazakistan, Yunanistan ve Fas’ta yaşadıktan , 34 ayrı ülke ile ticari işbirliği kanalları edindikten sonra edindiği tüm tecrübe ile 2011 yılında “Yönetim Danışmanlığı” alanında özellikle “Kurumsal Gelişim”, “Proje Finansmanı”, “Proje Finansmanı” ve “Kurumsal Finans” konularında hizmet üreten CRATonE Danışmanlık (www.cratone.com) şirketini kurmuştur. CRATonE Danışmanlık, 2015-2020 yılları arasında Avrupa’da Yönetim Danışmanlığı ve Proje Finansmanı alanlarında önde gelen firmalardan Çekya merkezli Traficon’un Türkiye Partner’lığını yapmıştır.

2010 yılında İstanbul’da açtığı yağlı boya resim sergisi, öğrencilik yıllarından bu yana bu alandaki çalışmalarının sergilendiği ikinci platform olmuştur. Evli ve bir kız çocuk annesi olup İstanbul’da yaşamaktadır.